Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Faaliyeti
 
 
 
 
 
 
Sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak öncelik ve ayrımcılığı olması gereken engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını sıkıntısız olarak devem ettirebilmeleri için kaldırımlara, yaya geçitlerine ve engelli rampalarının önüne araç park edilmesi her vatandaş gibi bizleri de üzmektedir.
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre “Yaya Kaldırımı” “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.” Aynı Kanunun 61.maddesine göre park etmenin yasak olduğu yerler ve haller belirlenmiş ve Kanunun 61/1-n maddesine göre de yaya yollarında park etmenin yasak olduğu ve yasağa uyulmaması halinde 92 TL. Trafik İdari Para cezası uygulanacağa hüküm altına alınmıştır.
İlçemizin Turizm bölgesinde bulunması dolayısıyla özellikle turizm sezonunda araç trafiği yoğunlaşmakta, bu bağlamda trafik akışında sıkıtılar yaşanmaktadır. İlçemiz trafiğine kayıtlı 85.182 civarında araç ve 74.000 civarında sürücü belgeli şahıs bulunmaktadır. Ayrıca turizm sezonunda da hem araç trafiği hem de yaya trafiği yoğunlaşmaktadır. Araç sürücülerinin araçlarını kural dışı park etmenin yasak olduğu yerlere park etmeleri sonucunda araç ve yaya trafiğini aksatmaktadır.
Güvenli bir trafik sisteminin oluşturulabilmesi için, trafiğin aktif unsurlarından olan sürücü hatalarının önlenmesi önem arz etmektedir.  Bu konuda sürücülerin bilgilendirilmesi son derece önemlidir. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde görevli ekiplerce kaldırımlara, yaya geçitlerine ve engelli rampalarının önüne parkeden araçlar tespit edildikten sonra hatalı parkeden araçların ön camlarına bu konu ile ilgili hazırlanan uyarıcı mahiyetteki broşürler bırakılarak farkındalık oluşturulup sürücüler bilgilendirilmiştir. Bu konu ile ilgili hazırlanan afişler de vatandaşların kolaylıkla görebileceği yerlere asılacaktır. İlk etapta bu şekilde 20.000 sürücüye ulaşılması planlanmakta olup, ilerleyen günlerde tüm sürücülere ulaşılması hedeflenmektedir.
            Kaldırımlara, yaya geçitlerine ve engelli rampalarına parkeden sürücülere karşı etkin ve kararlı bir şekilde mücadele edilecektir. Uygulamada istisna olmayacak, herkese eşit davranılacaktır. Tüm Karayolunu kullanan araç sürücülerinin trafik kurallarına uymaları, araçlarını park etmenin yasak olduğu yerlere park etmemeleri halinde güvenli bir trafik ortamı sağlanacaktır. Hepimizin bir yakını veya kendisinin engelli adayı olduğunun göz ardı edilmeden trafik kurallarına uymanın bir vatandaşlık görevi olduğunun bilinmesini temenni ediyoruz.
 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde uyarıcı ve bilgilendirici mahiyetteki broşürler Trafik ve asayiş ekiplerimizce uygulama noktalarında sürücülere kısa açıklama yapılarak verilmiştir. Ayrıca kaldırımlara, yaya geçitlerine ve engelli rampalarının önüne park eden araçların camlarına broşür bırakılmış, Cumhuriyet Meydanında ve Atatürk Kültür Merkezinde stant açılarak vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Konu ile ilgili hazırlanan afişler de Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ve halkımızın göreceği yerlere asılmıştır.

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Antalya Valiliği
  • Polis Akademisi
  • Polis Bakım ve Yardım Sandığı
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polis Eşleri Derneği
  • Göç İdaresi
  • E-Devlet Hizmetleri
  • BİMER