Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Risk Altındaki Çocuklara Yönelik Çiçekleri Soldurmayalım Projesi Kapsamında Mesleki Eğitim Kurslarının Dönem Açılışı Törenle Yapıldı
30.11.2018  
Risk Altındaki Çocuklara Yönelik Çiçekleri Soldurmayalım Projesi Kapsamında Mesleki Eğitim Kurslarının Dönem Açılışı Törenle Yapıldı
 
Ülkemizde bazı çocuklar, diğer çocuklardan daha çok risk taşımakta ve dezavantajlı grupta yer almaktadır. Bunlar çocuğun gelişmesini önemli ölçüde aksatmakta ve toplum açısından riskli olan gelişmelerin de kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Bu çerçevede algılandığında bu çocukların özel desteğe ve dayanışmaya ihtiyacı bulunmaktadır.
 
İlimizde de çocuklar arasında çocukluğunu yaşayamayan, temel eğitimden faydalanamayan, sokakta çeşitli fiziksel ve sosyal risklerle karşılaşan, suça sürüklenen ve suçtan zarar gören çocukların, bir dayanışmaya ihtiyacı olduğundan hareket edilerek; MESLEKİ EĞİTİMLERLE GELECEĞE BİR ADIM DAHA Sloganıyla 2014 yılında “Çiçekleri Soldurmayalım” isimli projeli çalışma başlatılmış, her yıl uygulanan projemiz Türkiye İkincisi olarak ödül almıştır.
 
Dezavantajlı çocukları suç unsurlarından uzak tutmak, sosyalleşmelerinin önünü açmak, kişilik gelişmelerine destek olmak, zararlı alışkanlıklardan korumak için yürütülen proje kapsamında açılan kurslara, (15-45) yaş arası çocuk ve ailelerin dahil edilmiş, 2014 yılından itibaren bu güne kadar açılan tüm kurslara toplam (410) kursiyer kayıt yaptırmış, (305) kursiyer mezun olmuş, mezun olan ve çalışmak isteyen (207) çocuğun istihdamları sağlanmıştır.
 
Her yıl başarı ile uygulanan projemize bu yıl ise (4) meslek alanında “Aşçı Yardımcısı, Pasta Yapımı ve Sunumu, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme ile Ev Tipi Klima Sistemleri” kurslarına toplam (80) çocuk ve ailesi dahil edilmiştir. 12 Kasım tarihinden itibaren başlayan kursların açılış töreni 30 Kasım tarihinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği toplantı salonunda, Vali Yardımcımız  Sayın Ekrem BÜYÜKATA, İl Emniyet Müdürümüz Mehmet Murat ULUCAN, Cumhuriyet Başsavcı V. Mehmet KARAKAYA, projemizin değerli ortakları Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Sanem ÖZTÜRK, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli TEKKANAT, İl Milli Eğitim Müdür V. Mehmet GÜRCAN, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan DERE, İl Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, çok sayıda emniyet personeli, kursiyerlerimizin eğitmenleri, aileleri ve basın mensuplarımızın katılımları ile gerçekleştirilmiştir.
 
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan DERE projenin dönem açılışı töreninde yaptığı konuşmada; Odalar Birliği olarak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini,  dezavantajlı çocuklarımızın mesleki iş becerilerini geliştirerek topluma adapte olmaları konusunda her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
 
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN projenin dönem açılış toplantısında yaptığı konuşmasında; Günümüzde özellikle göç alan kentlerin “metropol kent” niteliği kazanmasıyla birlikte, kentsel yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen pek çok faktör ortaya çıkmaktadır. Ülkemiz turizminin başkenti Antalya, bu özelliği nedeniyle sürekli göç alan, gelişen ve değişen bir şehirdir. Gerek göçün etkisi gerekse başka sebeplerle, ilimizde yaşayan  bazı çocuklarımız diğer çocuklarımıza  göre dezavantajlı durumdadırlar.Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak çocukların, suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunması, topluma ve ailesine faydalı bireyler olarak yetişmesi için projeli çalışmalar yürütmekteyiz. “Çiçekleri Soldurmayalım” projesi bunlardan sadece bir tanesidir. Çocuklarımızı suçtan ve zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik her faaliyetin bizleri sağlıklı bir toplum yapısına taşıyacağına duyduğumuz inançla, bu projeli ça­lışmanın dezavantajlı grupta yer alan çocukların mesleki becerilerinin artması ve  toplumda statü sahibi olmalarında yararı olacağına inanmakta ve çocuk-suç ilişkisinde “Suçlu Çocuk Yoktur, Suça İtilmiş Çocuk Vardır ” düşüncesini taşımaktayız. “Çiçekleri Soldurmayalım” isimli projemizle amacımız, çocukları suç ve suç unsurlarından uzak tutmak, sosyalleşmelerinin önünü açmak, kişilik gelişimlerine destek olmak, moral ve motivasyonlarını arttırmak, zararlı alışkanlıklardan korumak, sevgi ve saygı kavramlarını daha iyi anlamaları için uzmanlar eşliğinde destek verilerek, verilen eğitimlerle edinecekleri mesleki beceriler sayesinde iş imkânı sağlamak ve toplumda statü sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu projeli çalışmada, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla el ele vererek, “Çocuğun Gözyaşını Silmeyen Toplum Onunla Birlikte Ağlar” sloganından hareketle, siz gençler ve ailelerinizle gerekli uyum ve işbirliğini yakalayarak “Çiçekleri Soldurmayalım” projesini hep beraber tekrar başarıya ulaştıracağız.” diye ifade etti.
 
Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN konuşmasının devamında kursiyerlere hitap ederek;Geleceğimizin teminatı olan sizler, açılan bu mesleki kurslar sayesinde hayata daha özgüvenle atılacaksınız. Sizlere verilen eğitimlerle edineceğiniz mesleki becerilerin en iyisini ve en verimlisini ortaya koyduğunuz takdirde hayatınız boyunca başarının sizlerle yol arkadaşı olacağını hiçbir zaman unutmayınız.” Diye vurguladı.
 
Sayın ULUCAN konuşmasının sonunda, dezavantajlı gruba yönelik uygulanan “Çiçekleri Soldurmayalım”  projesi kapsamında, her daim himaye ve maddi-manevi desteklerini esirgemeyen Antalya Valiliğimize; Proje ortağı olan ve gerekli her türlü katkıyı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına, Ayrıca projenin her aşamasında emekleri olan Çocuk Şube Müdürü Mehmet TATAR ve personeli ile bu başarılı çalışmada yer alan tüm çocuklarımıza ve ailelerine, kursiyerlerimizin öğretmenlerine ve  polis teşkilatımızın suçla mücadele ve bu tür projelerinin kamuoyu ile paylaşılmasında büyük emeği olan basınımızın güzide mensuplarına ayrı ayrı teşekkür etti.
  
 
Konuşmaların ardından kursiyerlerle toplu fotoğraf çekiminin ardından 4 ayrı bölümde açılan kurs için kurdele ve pasta kesimi yapılarak, sınıflar gezildi.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
 
ANTALYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
 

 

 

















 

 

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Antalya Valiliği
  • Polis Akademisi
  • Polis Bakım ve Yardım Sandığı
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polis Eşleri Derneği
  • Göç İdaresi
  • E-Devlet Hizmetleri
  • BİMER