Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Karayolu Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlandı
18.05.2017  
 
Karayolu Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlandı
 
 
 
05 Mayıs 2017 Cuma günü oynanan Antalyaspor – Medipol Başakşehir futbol maçında Trafik Haftası etkinliklerinin bu yıl ki sloganı olan “Uyduğumuz Her Trafik Kuralı Birbirimize Duyduğumuz Saygının İfadesidir” sözünün yazılı olduğu pankart ile futbolcuların sahaya çıkmaları sağlanarak saha içerisinde bulunan seyirciler ile ekranları başında bulunan izleyicilere haftanın önemi vurgulanmıştır.
 
 
 

 
06.05.2017 Cumartesi günü, trafik ekiplerimiz yapmış oldukları denetimlerde; yaya geçitlerini kullanarak karşıdan karşıya geçtiği tespit edilen yayalar ile emniyet kemerini takan, sürücü ve yolcuların bulunduğu araçlar durdurulmuş ve kendilerine çiçek takdim edilmiştir. Tüm yol kullanıcılarına trafik kurallarına uymanın gerekliliği konusunda sözlü olarak kısa bilgilendirmelerle birlikte trafikte yer alan herkesin uyması gereken ‘Trafikte Saygı’ temasına vurgu yapılmış, vatandaşlarımıza emniyet kemeri kullanmama, alkollü olarak araç sürme, araç sürerken cep telefonunu kullanmak ve hız sınırlarına uyulmaması durumunda oluşan riskleri anlatır broşür destekli bilgilendirmeler yapılmıştır.
 
  
08.05.2017 Pazartesi günü Uncalı Sosyal Tesisler Şehit Mehmet Toplaca Eğitim Salonunda, Vali Yardımcısı Sayın Mehmet KURDOĞLU, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Celal UZUNKAYA, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Leyla Kahraman Sevim Ertenü Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, teşkilat mensuplarımız ve basın mensuplarının katılımları ile Karayolu Trafik Haftası Açılış Programı gerçekleştirilmiştir. Toplantı da konuşma yapan İl Emniyet Müdürümüz Sayın Celal UZUNKAYA; “İnsanların trafikte daha duyarlı olmasına değinerek kazalar sonucu ölen ve yaralanan insan sayısındaki fazlalığına dikkat çekmiş, trafikte eğitim şart diyerek öğrencilerin okulda öğrendiği trafik kurallarını sokakta göremediğini ya da ailesi tarafından o kuralların uygulanmadığını aktararak, trafikte saygı ve hoşgörünün olmadığını, başka yerde göstermediğimiz toleransı, trafikte göstermediğimizi, bunun değişmesi için hepimize görevler düştüğünüifade etmişlerdir.
 
Açılış toplantısında, trafik kazası mağduru Polis Memuru İlçin IŞIK yaşamış olduğu kaza sonrası yaşadığı kalıcı mağduriyeti ile alakalı olarak salonda bulunan herkesin trafik kurallarına uyması gerektiğini bir kez daha vurgulamıştır. Program, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen “Polirobot Trafikte” projesi kapsamında, çocuklara trafikte doğru davranış kazandırmak amacı ile Polirobot Kahramanı’nın uyarılarının yer aldığı eğitici ve öğretici oyunun salonda bulunan öğrencilere hediye edilmesiyle son bulduktan sonra bina girişine kurulan eğitim stantlarında yer alan “Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı ve Alkol Eğitim Gözlüğü” katılımcılara kullandırılarak trafikte sağladığı hayati önemlere vurgu yapılmıştır.
 
 
 

 
08-09.05.2017 Pazartesi ve Salı günleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ilimize gönderilen Emniyet Kemeri Simülasyon Tırı, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü otopark alanına kurulmuş, burada sürücü belgesi almak için başvuruda bulunan (150) vatandaşımız emniyet kemeri takılı ve emniyet kemeri takılmamış olarak sürücü ve yolcu konumlarında simülasyon aracına bindirilmiş, saatte yalnızca 4 Km. hızla hareket eden bir aracın takla atması senaryosu ile katılımcılara emniyet kemeri kullanmanın önemi gösterilmiştir,
 
 

 
 
09 – 10 Mayıs 2017 Salı ve Çarşamba günleri, Servisçiler Odasına bağlı (395) kişiden oluşan Servis Sürücüsüne, Otobüsçüler Odasına bağlı (112) kişiden oluşan Otobüs Sürücüsüne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği toplantı salonu’nda, Şoförler ve Otomobilciler Odasına bağlı (132) kişiden oluşan Ticari Taksi Sürücülerine ise Şoförler Odası toplantı salonu’nda eğitimler düzenlenmiştir. Bu etkinliklerde konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem GENÇER ve Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa SİNCANLIOĞLU tarafından yapılan sunumlarla birlikte salonda bulunan sürücülere cep telefonunun vücudumuzda oluşturduğu olumsuz etkiler neticesinde duyu organlarımızı etkileyerek yarattığı olumsuzlukları gösterir uygulamalar yaptırılarak, kendilerine trafikte; saygı ve hoşgörü unsurlarını barındıran sürücülük ve trafik kültürüne sahip bireyler olarak hareket edilmesi gerektiği anlatılmıştır.
 
 

 
10 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görevlilerinin, Okul Servis Taşıtları üzerinde yapmış oldukları denetimlerde durdurulan araçlar içerisinde emniyet kemerini takmış sürücü ve yolcu bulunan öğrenciler ödüllendirilerek, Deepo Alışveriş Merkezine ait sinema salonlarında geçerli toplam (120) adet sinema bileti hediye edilmiştir.
 
 
 

 
 
09-10-11.05.2017 Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, İlimizde vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan Terra City, MarkAntalya ve 5M Migros Alışveriş Merkezlerinde; Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Tim görevlileri tarafından stantlar kurulmuş, bu stantlarda vatandaşlarımıza ‘Uyduğumuz Her Trafik Kuralı Birbirimize Duyduğumuz Saygının İfadesidir’ sloganıyla “Trafikte Saygı” temasına vurgu yapılıp çiçek verilerek trafik kurallarını anlatan el broşürleri verilmiştir. Açılan bu stantlarda İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri vatandaşlarımıza Trafikte Seyreden Ambulansa Geçiş Önceliğine Özen Gösterilmesi konusunda çalışmalar yapmıştır.
 
 


12 Mayıs 2017 Cuma günü, Döşemealtı İlçesi Kovanlık İlkokulu öğrencilerinden davet edilen 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan (30) kişilik öğrenci grubuna, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından Kepez Trafik Eğitim Parkında, karşıdan karşıya geçişlerin nasıl yapılacağı, güvenli oyun alanları ve kaldırımlı kaldırımsız yollarda nasıl yürünmesi gerektiği konularında eğitim verilmiştir.
 
Konyaaltı Belediyesi tarafından sağlanan koordineli çalışma ile bu çocuklarımıza Akvaryum gezisi de düzenledikten sonra otelde havuz başında keyifli bir öğlen yemeği aktivitesi sağlanmıştır. Daha sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gidilerek geleceğimizin teminatı olan ilkokul çağındaki çocuklarımıza Polirobot Trafikte Oyunu hediye edilerek öğrencilerimiz okullarına yolcu edilmişlerdir.
 
Aynı gün İl Müftülüğü tarafından kıldırılan Cuma Namazı’nda verilen hutbede vatandaşlarımıza trafik kurallarına uymaları konusunda vaaz verilmiştir.
 

 
13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, Cumhuriyet Meydanı kapalı otopark alanı üzerinde Alkol Gözlüğü Eğitim Standı kuruldu. Standımızı ziyaret eden (1.045) vatandaşımıza alkol gözlüğü kullandırılarak eğitim verilmiştir. Yaklaşık olarak (1.00 promil) seviyesinde alkol etkisi yaratan görüşü bozan lenslerin kullanılmış olduğu gözlükle yapılan eğitimde, futbol topu ile attırılan penaltı atışları ile alkol tüketiminin etkileri simüle edilmiştir. Katılımcılar, alkolün neden olduğu; ‘yavaş reaksiyon gösterme, görüşsel bulanıklık, derinlik ve uzaklık algısındaki güçlük, çift görme, el-ayak koordinasyonunun bozulması, karar vermede güçlük’ gibi sorunları deneyimleme imkânı bularak, eğitimde insanları eğlendirerek eğitmenin farklı bir yolu gerçekleştirilmiştir. Böylelikle yasal sınırlar üzerinde alkol alarak araç kullanmanın tehlikesi anlatılmıştır.
 
 


 
Ayrıca, Karayolu Trafik Etkinlikleri çerçevesinde;
 
İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem GENÇER, Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa SİNCANLIOĞLU, Trafik Tesçil Şube Müdürü Nurettin ŞENGÜL, 08 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00’da Koza TV’de yayınlanan “Yüksek Tansiyon” programına,
 
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Celal UZUNKAYA; 09 Mayıs Salı Günü 19.30-21.00 saatleri arasında Koza TV’de yayınlanan “Güncel” programına, 10 Mayıs Çarşamba günü saat 11.15’de TRT Antalya Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’in Sesi”, saat 18.00’de Kanal V’de yayınlanan Aana Haber Bülteni’ne ve akabinde yayınlanan “Gündem Özel” programına,
 
Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa SİNCANLIOĞLU; 12 Mayıs Cuma günü saat 11.15’de TRT Antalya Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’in Sesi” programına katılarak ilimizin genel trafik sorunları ve “Trafik Haftası Etkinlikleri” ile ilgili röportaj yaparak bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.
 
 
   
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
ANTALYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 

 

 

 

 

 

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Antalya Valiliği
  • Polis Akademisi
  • Polis Bakım ve Yardım Sandığı
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polis Eşleri Derneği
  • Göç İdaresi
  • E-Devlet Hizmetleri
  • BİMER